چرا درصد خلبانان زن اینقدر پایین است؟

چرا درصد خلبانان زن اینقدر پایین است؟

بیشتر افراد ، وقتی به خلبان فکر می کنند ، معمولاً چهره یک مرد را تصور می کنند. در واقع ، این بیشتر مردان هستند که نسبت به زنان در شغل خلبانی فعال هستند. اگرچه هر ساله تعداد خلبانان زن در حال افزایش است ، اما هنوز هم اختلاف قابل توجهی بین تعداد خلبانان زن و مرد وجود دارد و در قسمتهای بالاتر مدیریت صنعت هواپیمایی ، تسلط مردان کاملاً واضح است. و آیا دلیل آن چیست؟ موضوعی که ما در این مقاله آن را با هم بررسی میکنیم.

تعداد زنان در هوانوردی رو به افزایش است

شرکت هواپیمایی دلتا دارای بیشترین خلبانان زن در جهان می باشد.

٪4.4 از خلبانان ایالات متحده آمریکا، طبق آمار سازمان CAPA ، زن هستند. این در حالیست که یک دوره زمانی ده ساله به طول انجامید تا سهم خلبانان زن از 3.7٪ به 4.4٪ افزایش یابد. در انگلستان اما در طی همین مدت زمان تعداد خلبانان زن در صنعت هواپیمایی از 3.4٪  به 4.3٪ افزایش پیدا کرد.

از نظر خطوط هوایی در سال 2018 ، یونایتد با بیش از 900 خلبان زن ، دلتا در پشت سر آن با تعداد 700 نفر و امریکن با حدود 600 خلبان زن در صدر خطوط هواپیمایی دارای خلبان زن بودند. لوفت هانزا ، ایندیگو ، اسکای غربی و جنوب غربی همگی بیش از 300 اما زیر 400 نفر خلبان زن داشتند. سایر خطوط هوایی مهم ، از جمله British Airways ، Air Canada ، هند ، KLM و Cathay Pacific نیز سهم قابل توجهی از خلبانان زن را دارند.

دیدگاه جامعه به زنان در حمل و نقل هوایی

خلبان زن

عباراتی مانند “trolley dolly” کلیشه های منفی پیرامون زنان در حمل و نقل هوایی را تقویت می کند. در حقیقت ، بیشتر زنان در صنعت هواپیمایی به عنوان اعضای خدمه پرواز یا مهماندار فعالیت می کنند. بخشی از دلیل این امر مربوط به نقشهای استاندارد برای زنان در دوران طلایی هوانوردی است. آنجایی که با شروع سفرهای هوایی ، ایده این بود که برای مسافران پرواز علاوه بر ایمنی ، میهمان نوازی نیز در آسمان وجود داشته باشد.

اما امروزه خطوط هوایی و گروه های حرفه ای تمایل بیشتری برای جذب خلبانان زن در پیش می گیرند. آکادمی های پرواز و سازمان های حرفه ای منابع و خدمات پشتیبانی را برای تشویق بیشتر زنان برای ورود به دنیای حمل و نقل هوایی جمع می کنند. اینها شامل سازمانهایی مانند Women in Aviation International و انجمن بین المللی خلبانان هواپیمایی زن می باشند.

آیا خلبانان زن بیشتری خواهند بود؟

شرکت هواپیمایی امریکن نقش زنان را در تاریخ خود برجسته می کنند.

خلاصه اینکه ، بله! بخشی از راه حل فقدان خلبانان شامل تنوع دراین زمینه از نظر جنسیت و نژاد یا قومیت است. ناگفته نماند ، در سراسر جهان ، بسیاری از بازارهای حمل و نقل هوایی تقاضای زیادی برای خلبانان دارند.

چندین خطوط هوایی مانند شرکت هواپیمایی امریکن در تلاش هستند تا نقش زنان را در تاریخ و خدمه کابین خلبان برجسته کنند.

امیدواریم در آینده تعداد خلبانان زن افزایش یابد. برای زنان جوان که مشغول به کار در زمینه حمل و نقل هوایی هستند ، مشاغلی همچون خلبانی می تواند بسیار سودمند باشد. با وجود فرصت هایی برای رشد و مسافرت ، کار خلبانی بدون چالش های خود نیست بلکه باید بدون در نظر گرفتن جنسیت، راه برای همه در این صنعت باز باشد.

آمار خلبانان زن ایران چگونه است؟

آناهیتا نیکوکار معروف به آناهایتا نیک، 27 ساله و جوانترین زن خلبان کشور در میان 8 خلبان زن ایران است.

وقتی به سراغ آمار زنان خلبان کشور عزیزمان ایران می آییم، آمار مقداری ناراحت کننده است. در کل کشور در زمان نوشتن این مقاله تعداد 8 خلبان زن فعال داریم. البته تعداد زنان خلبان کشورمان بیشتر از این عدد است اما تعداد بسیاری از آن ها به کارهای آموزش در صنعت هواپیمایی مشغول هستند. 

آیا شما یک خلبان زن هستید؟ آیا می خواهید یک خلبان زن باشید؟ داستان خود را در نظرات برای ما بگویید!

منبع نوشته: https://simpleflying.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

۳ نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *